Kada ir kaip atpratinti vaiką nuo krūties

Kaip ir kada nujunkyti vaikutį. Iš kur žinoti, kad jam jau nebereikia mamos pieno. Kas - vaikas ar mama turėtų priimti sprendimą?

Mūsų skaitytoja laiške skundžiasi, kad į darželį išleido krūtimi maitinamą dvimetuką. Vaikas nepratęs užmigti be mamos pieno, o auklėtojos pašaipiai iš mamos pasijuokė, kad ji tokį dičkį žindo. Keista ir skaudu, kad šiais laikais iš krūtimi maitinančios mamos dar yra šaipomasi.
Konsultuoja neonatologė medicinos mokslų daktarė doc. Eglė Markūnienė, knygos „Žindymo menas ir mokslas" autorė

Ilgai žindyti - tradicija
Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja vaiką žindyti iki dvejų metų ir ilgiau, tai yra tol, kol krūties atsisakys pats. Iš tiesų tik pats vaikutis jaučia, kada jo organizmas yra visiškai subrendęs išgyventi be pagalbinių medžiagų, esančių mamos piene. Tyrimai parodė, kad daugelis mažylių atsisako krūties sulaukę trejų-ketverių metukų. Vadinasi, iki tokio amžiaus mažylį maitinti krūtimi yra normalu. Etnografiniai tyrimai rodo, kad senovės Lietuvoje vaikai buvo žindomi maždaug iki pusantrų-dvejų metų. Buvo sakoma, kad metas atjunkyti - prieš antrąsias vaiko Velykas. Iki XX a. pr. žindymas buvo ir šeimos planavimo būdas. Vadinamasis laktacinės amenorėjos (fiziologiniai pokyčiai moters organizme po gimdymo, kai moteris nepatiria mėnesinių) būdas yra efektyvus atidėti nėštumą vėlesniam laikui, tačiau būtina laikytis tam tikrų taisyklių. Kūdikį reikia žindyti tik savo pienu, ne retkarčiais pienu, retkarčiais - mišinukais. Tik iki 15 proc. viso kūdikio maisto gali sudaryti tirštas maistas. Galima, bet nerekomenduojama jam duoti čiulptuko. Jei nėra atsinaujinusios mėnesinės, tada iki 6 mėn. šis natūralus būdas yra efektyvus 98 proc. Jis buvo ir tebėra visame pasaulyje naudojamas kaip natūrali šeimos planavimo priemonė.

Skandalas dėl ilgo žindymo
Mokslininkai tyrinėdami tradicines Amerikos, Afrikos bendruomenes, kurios nieko nėra girdėjusios apie civilizaciją, surado ir ilgiau žindomų vaikų - iki 5, 6 ar net 7 m. Dažniausiai taip ilgai buvo žindomi vaikai, turintys negalią, jiems mamos pienas buvo kaip maisto papildas, padėjęs išgyventi. Amerikiečiai, tirdami žindyves, ir civilizuotose vietovėse aptiko žindomų 5-6 m. vaikų. Po tyrimo paaiškėjo, kad dažniausiai taip ilgai savo vaikus žindė vienišos mamos, žindymas netgi buvo įvardytas kaip seksualinis priekabiavimas. Toks elgesys toli gražu nėra įprastas. Savo vaikus šios mamos žindė ilgiau siekdamos patirti malonumą, mat žindant skiriasi malonumo hormonas, vadinamas oksitocinu. Greičiausiai jų vaikai norėjo atsisakyti krūties, bet mamos vis tiek juos žindė. Po šių tyrimų ir pasipylė skandalai apie ilgo žindymo nenaudą ir žalą vaiko psichikai. Vis dėlto reikėtų atskirti, kada mama maitina krūtimi kūdikį dėl jo paties poreikio, nesiekdama sau naudos.

Kada atsisakys krūties?
Prieš pradedant žindyti kūdikį svarbu nenusiteikti, kad tai darysite metus, dvejus ar ilgiau. Vaikas pats parodys, kada jam nebereikia pieno, ir nebeims krūties. O tada jau nebereikia paskui jį bėgioti ir siūlyti krūtį. Atjunkyti pradedama apie 6-ą gyvenimo mėnesį, kai pasiūloma tiršto maisto. Tuo metu kūdikiui jau formuojamas tam tikras gyvenimo ritmas ir valgymo grafikas bei prasideda atjunkymas. Labai natūraliai vaikutis ragauja įvairaus maisto ir iki metukų jau būna susipažinęs su visu maistu, kurį valgo jo šeima. Mažyliui, kuris valgo tiršto maisto tris kartus per dieną, krūtis jau nuolatos nesiūloma, o palaukiama, kada pats paprašys. Pravartu stebėti, ar jis nori valgyti, ar žinda, nes nuobodu. Šiuo atveju galima pasiūlyti mažiukui kitokios veiklos. Motinystė yra menas pajausti, kada vaikučiui tikrai reikia krūties, kad pavalgytų, o kada jis nori nusiraminti. Atjunkymas gali ilgokai užtrukti, jeigu šeima (tėtis irgi turėtų dalyvauti priimant sprendimą) nusprendžia, kad lauks, kol pats mažylis atsisakys krūties. Patartina neturėti išankstinės nuostatos, kiek laiko žindysite savo kūdikį, ir dar dėl vienos priežastis - mama, jei mažylis atsisako krūties anksčiau, nei planavo, labai išgyvena, kad vaikas nebeima jos krūties. Anksčiausiai krūties atsisako kūdikiai, sulaukę 9 mėnesių amžiaus, ir jiems pieno siūlyti nereikia. Vadinasi, jo organizmui mamos pieno jau nebereikia.

Netolerantiška visuomenė
Mūsų visuomenė vis dar nėra tolerantiška ilgai vaikus žinančioms mamoms. Sovietmečiu žindymo kultūra buvo sunaikinta ir tuo metu praktiškai nebeliko žindyvių. Per 50 m. buvo sunaikinta tai, kas tęsėsi tūkstantmečius. Jeigu patys sugebėsime keisti požiūrį į ilgiau žindomus vaikus, tada nesipiktinsime mama, kuri krūtimi maitina darželinuką. Tačiau kol visuomenė tokia netolerantiška ir šaiposi iš žindomo vaiko, galbūt prieš vedant į darželį vertėtų mažylį atpratinti žįsti dieną. Arba nevesti jo į darželį.

Kartais ir dėl kitų priežasčių verta atjunkyti ūgtelėjusį mažylį, pavyzdžiui, jei nuolat žinda naktį ir mama negali pailsėti arba vaikas nenori jokio kito maisto, tik krūties. Jei kyla tokių rūpesčių, reikėtų pasitarti su psichologu, raidos pediatru. Gaila, bet labai dažnai galima išgirsti, kad tokį elgesį ir paskatino ilgas žindymas.

Nujunkymo būdai
Jeigu pasirinkote būdą, kad nustosite žindyti nelaukdama, kol vaikutis atsisakys krūties, jis gali iš pradžių protestuoti. Šeima labiausiai pažįsta savo vaiką, ji ir turėtų galvoti, koks būdas tinkamiausias jam nujunkyti. Nujunkymas - tai taisyklių įvedimas, auklėjimas, tad svarbu tai daryti ramiai ir be pykčio bei žinoti, kad kiekvienas naujas įgūdis suformuojamas per 5-7 dienas, o įtvirtinamas per 20-27 dienų. Tėvai, pasitelkę vaizduotę, suranda būdų, kuo užimti krūties ieškantį mažylį, išmoksta jį nuraminti naktį. Sunku duoti kokį nors patarimą, nes visi vaikai ir šeimos skirtingos. Vyresniam, jau kalbančiam vaikučiui, galima pasakyti, kad vieną dieną pienukas bus neskanus ir patepus krūtis pipirais, garstyčiomis pateikti jam tokią staigmeną. Tokį būdą naudojo mūsų močiutės, tai kodėl mes jo negalime pasitelkti? Tačiau vaiką būtina paruošti, kad vieną dieną taip gali atsitikti. Yra mamų, kurios kelias dienas nakvoja ne namuose, o su mažyliu lieka tėtis. Šio pypliukas „neterorizuoja".

Nujunkymo tvarka
Ko gero, patogiausia iš pradžių atsisakyti žindyti rytais. Nes rytais vaikutis atsibunda pailsėjęs, jam galima paruošti skanaus maistelio ir kuo nors užimti. Paskui nustoti žindyti dieną, nes ir vėl galima kur nors išeiti, sudominti veikla. Sunkiau atsisakyti žindyti vakarais ir naktimis - reikia daugiausiai padirbėti. Po dienos įspūdžių vaikui labai svarbu prisiglausti prie mamos, todėl vėliausiai rekomenduojama nustoti žindyti vakarais. O kai nuspręsite, kad esate pasiruošusi nustoti žindyti, tiesiog nebeduokite pieno, o migdykite vaikutį sugalvojusi kitą ritualą, pvz., paskaitykite pasaką prieš miegą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis